İskoçya: Edinburgh'daki bir köpek heykeli ziyaretçileri gözyaşlarına boğdu

Selvi

New member
Sbir burnu tamamen aşınmıştır. Ellerin okşamasıyla cilalanan bu vücut, Edinburgh'un üzerinde parladığında vücudun geri kalanından farklı olarak güneşte parlıyor. Burada adına bronz bir anıt dikilen Skye Teriyerinin adı olan Greyfriars Bobby, neredeyse manyetik bir çekiciliğe sahip. Onun sayesinde Candlemaker Row'un tepesi adeta bir hac yeri haline geldi.

Aslında köpek heykeli İskoç başkentinin en önemli turistik yerlerinden biridir. Çeşme figürü, seyahat platformu Tripadvisor'da Edinburgh'daki İlgi Çekici Noktalar ve Simgesel Yerler arasında 8. sıraya yerleşti. Ayrıca en popüler on turistik yer arasında: Ünlü hayvanın mezarlığına gömüldüğü kilise olan Greyfriars Kirk. Tabii ki, Edinburgh'un resmi turizm web sitesi de kendi bölümünü terrierlere ayırıyor.

Küçük adamın neden bu kadar çok insanın ilgisini çektiği, heykelinin arkasındaki efsaneyle açıklanıyor. Ölümün ötesinde bir sadakat hikayesi.

Bobby, John Gray'in mezarının başında yorulmadan nöbet tuttu


Greyfriars Bobby, John Gray adında bir polis memurunun köpeğiydi. Başlangıçta bahçıvan olarak çalıştı ancak 1850'de devriye görevine geçti. Gece işlerini yaparken yalnız kalmamak için sonunda küçük, son derece uyanık bir Skye Terrier'e sahip oldu. Altı ayaklı ekip, John Gray'in 15 Şubat 1858'de vefatından önce yıllarca Edinburgh'un gece sokaklarında güvenliği sağladı. Muhafız nihayet son dinlenme yerini, güçlü kale Greyfriars Kirkyard'ın görüş alanı içindeki küçük, eski bir mezarlıkta buldu.

Köpek heykelinin burnu ziyaretçilerin darbelerinden parlıyor

Kaynak: Picture Alliance/Epics/Andrew Milligan


Şu ana kadar pek alışılmadık bir şey olmadı. Ancak bundan sonra yaşanacakların İskoç başkentinin tarihine benzeri görülmemiş ve yürek parçalayan bir hikaye olarak geçmesi gerekiyor. Çünkü Bobby, ölümünden sonra bile efendisinin yanından ayrılmamış, her türlü hava koşulunda John Gray'in mezarının başında nöbet tutmuştur. Sadık terrierin toplam 14 yıl boyunca mezarlıkta yaşadığı ve ölen kişinin son dinlenme yerinden gözlerini hiç ayırmadığı söyleniyor.

Başlangıçta mezarlık çalışanlarının küçük köpeği uzaklaştırmaya çalıştığı ancak boşuna olduğu söyleniyor. Sonunda pes ettiler ve hatta Bobby'nin Gray'in mezarında uyuyabileceği bir yer bile ayarladılar. O andan itibaren hayvan neredeyse Greyfriars Kirkyard'ın envanterinin bir parçasıydı. Efsaneye göre dört ayaklı sadık arkadaşa William Dow adında bir marangoz bakıyordu. Her gün saat 13.00'te köpeğini, ölmeden önce sahibiyle birlikte gittiği yakındaki bir bara götürdü ve sonra tekrar geri getirdi.


Edinburgh: 2022'de Bobby'nin ölümünün 150. yıldönümü kutlanırken Greyfriars Kirkyard'da bir anma töreni düzenlendi
2022, Bobby'nin ölümünün 150. yıldönümünü kutladığında Greyfriars Kirkyard'da bir anma töreni düzenlendi.

Kaynak: Picture Alliance/Epics/Andrew Milligan


İddiaya göre izleyicileri her zaman mezarlığa ve bara çeken sevgi dolu bir hareket. Aristokrat bir hayranı olan Edinburgh Lord Provost'un, evsiz bir başıboş olarak takip edilememesi için terrierin üzerine özel yapılmış bir köpek tasması bile taktığı söyleniyor.

Edinburgh köpeği alışılmadık bir şekilde onurlandırıyor


Greyfriars Bobby nihayet 14 Ocak 1872'de 16 yaşında öldüğünde, ölümünden sonra bile efendisinden ayrılmaması gerektiği kısa sürede anlaşıldı. Bu nedenle sadık ruha alışılmadık bir onur verildi. O, sevgili efendisinin mezarının yakınına, Greyfriars Kirkyard'a gömülen ilk ve tek köpekti.

Bobby'nin ölümünden kısa bir süre sonra heykeltıraş William Brodie, hayvanın gerçek boyutlu bronz bir heykelini yaptı; bu heykel, Candlemaker Row'un tepesine dikildi ve o zamandan beri turist mıknatısı oldu. Mezarlığın kendisinde, mezar taşında “Onun sadakati ve bağlılığı hepimize ders olsun” yazan başka bir Bobby heykeli var.


Greyfriars Bobby'nin 1950'lerdeki heykeli: Dört ayaklı canlı arkadaşlar, çeşmenin tepesinde oturan figürden çok çeşmenin suyuyla ilgileniyorlar
1950 civarında: Dört ayaklı canlı arkadaşlar, çeşmenin suyuyla, üzerinde oturan figürden daha çok ilgileniyorlar.

Kaynak: Getty Images/Üç Aslan


Bu hikayenin gerçekliği konusunda şüpheleri olan sesler her zaman vardır. Hatta bazıları mezarlığın sadık terrierlere değil, sadece başıboş köpeklere ev sahipliği yaptığını iddia edecek kadar ileri gidiyor. Her durumda, bu Greyfriars Bobby efsanesini azaltmaz.


ayrıca oku


İskoçya: Nessie kopyalarının sıkıntısı yok.  Bu Drumnadrochit'teki Loch Ness Merkezi'nde


Bugüne kadar her gün sayısız hayran dört ayaklı arkadaşının mezarına geliyor, çiçekler, köpek oyuncakları veya sopalar bırakıyor ve onun sadakatini anıyor. Pek çok kişi, asil arkadaşı Lord Provost tarafından kendisine verilen kolyeyi kendi gözleriyle görmek için Edinburgh Müzesi'ne hacca gidiyor.


Edinburg İskoçya'da
Kaynak: İnfografik WELT


Hepsi aynı adı taşıyan barın önündeki Greyfriars Bobby'nin bronz heykelini okşama fırsatını kaçırmıyor. Ve eğer köpeğe saygı gösterme konusunda ciddiysen, barda haggis iç. Tipik İskoç yemeği olan sakatatla doldurulmuş koyun midesinden kesinlikle hoşlanırdı.

İpuçları ve bilgiler:


Oraya varmak: Örneğin Berlin'den Easyjet ile veya Münih'ten Lufthansa ile Edinburgh'a aktarmasız.

Yiyecek ve içecek: Heykelin hemen yanındaki pub “Greyfriars Bobby's Bar” (nicholsonspubs.co.uk) ünlü terriere adanmıştır ve turta, sosis, püre ve haggis gibi klasik pub yemekleri servis etmektedir. Wedgwood (wedgwoodtherestaurant.co.uk), kaliteli İskoç yemekleri sunan mükemmel bir restorandır.

Konaklama: “The Scotsman Hotel”, çift kişilik odalar 415 Euro'dan (scotsmanhotel.co.uk); “Mercure Edinburgh Haymarket Hotel”, çift kişilik odalar 92 Euro'dan (all.accor.com).

Bilgi: Visitscotland.com/de-de; edinburgh.org; Visitbritain.com/en/destinations/scotland/edinburgh

Geziye katılım Accor Otelleri tarafından desteklendi. Şeffaflık ve gazetecilik bağımsızlığı standartlarımıza axelspringer.com/de/werte/downloads adresinden ulaşılabilir.